برخی از آثار قرارداد اجاره ملک

– مستاجر حق استفاده از مورد اجاره را به جز چیزی که در قرارداد ذکر شده است را ندارد. به طور مثال  شخصی که مغازه ای را برای شغل سوپر مارکت اجاره می کند، بدون اجازه مالک حق تغییر شغل به مکانیکی را ندارد.
– مستاجر حق اجاره دادن مورد اجاره را به هیچ عنوان به غیر ندارد . حتی یک اتاق از یک آپارتمان اداری.
– پرداخت هزینه آب و برق و گاز و تلفن و فاضلاب شهری و هزینه تعمیرات جزئی و هزینه عوارض پسماند سالیانه بر عهده مستاجر می باشد.
– پرداخت هزینه تعمیرات کلی یا به صورت واضح تر تعمیرات اساسی به طور مثال ترکیدگی لوله ها ، نصب دوربین مداربسته ، ریموت کردن درب پارکینگ ، گل کاری باغچه ها ،کف سابی پارکینگ و خرابی سیستم گرمایش و سرمایش بر عهده موجر می باشد و هزینه های مانند تعویض پوشال کولر ، سرویس دوره ای آسانسور ( تعویض روغن واسکازین و روغن کاری و سرویس دوره ای ) و هزینه های جزئی بر عهده مستاجر می باشد.
– پرداخت مالیات مستغلات تعمیرات اساسی عوارض و مالیات مستغلات اجاره بر عهده موجر و عوارض کسب و پیشه شهرداری و عوارض پسماند سالیانه و مالیات بر در آمد و کلیه بدهی های احتمالی بر عهده مستاجر می باشد 
– این بند در ارتباط با اجاره املاک تجاری می باشد و مستاجر را متعهد به تخلیه بدون قید و شرط در پایان مدت اجاره خواهد نمود ضمنا حق کسب و پیشه از در اجاره نامه های قبل از سال ۱۳۷۶ معنی و مفهوم پیدا می کند بند – مستاجر متعهد می گردد مورد اجاره را همانگونه که روز اول تحویل گرفته است در پایان مدت اجاره به مالک تحویل بدهد در صورت وارد کردن هرگونه خسارت باید نسبت به جبران خسارت اقدام نماید.
– این بند شامل ضررو زیانی می باشد که مستاجر اگر مورد اجاره را در تاریخ مقرر تحویل مالک ننماید میبایست خسارت قید شده روزانه در قرارداد را به موجر پرداخت نماید . موجر می تواند خسارت روزانه را از مبلغ قرض الحسنه کسر و الباقی مبلغ را به مستاجر پرداخت کند .
– در صورتی که مالک مورد اجاره را دیرتر از موعد تحویل مستاجر و یا مبلغ قرض الحسنه پرداختی مستاجر را در زمان پایان قرارداد دیرتر پرداخت کند میبایست خسارت قید شده روزانه در قرارداد را به مستاجر پرداخت کند.

(در صورت نیاز به انعقاد قرارداد دقیق و قانونی با گروه حقوقی امانت تماس بگیرید.)

گروه حقوقی امانت

برخی از آثار قرارداد اجاره ملک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *