برای تنظیم و نحوه نوشتن چک حتما به موارد زیر توجه کنید.

۱.مبلغ و تاریخ چک را هم به حروف و هم به عدد قید نمائید.
۲. بعد از اینکه تاریخ و مبلغ را نوشتید، روی آنرا چسب شیشه ای بزنید تا امکان  تغییر آن فراهم نباشد. به دلیل اینکه با کندن چسب،کاغذ چک هم پاره خواهد شد.
۳.نحوه نوشتن چک به این گونه است که در زمان نوشتن چک از یک خودکار استفاده کنید و اگر در زمان نوشتن چک، کسی به شما خودکار داد از گرفتن آن اجتناب کنید به دلیل اینکه میتواند با آن خودکار نوشته ها را در زمان دیگری تغییر دهد.
۴.در صورتیکه از چک زیاد استفاده میکنید سعی کنید از خودکار خاص استفاده کنید. (حتی الامکان از خودکار آبی یا سیاه که اکثرا از آن استفاده میکنند، استفاده نکنید)
۵. تمامی اطلاعات چک اعم از مبلغ و تاریخ و در وجه را خودتان تکمیل کنید و از در اختیار گذاشتن چک و تکمیل آن توسط شخص دیگر امتناع کنید تا دستخط ایشان وارد چک نشود.
۶.اگر چک خط خوردگی دارد، حتما میزان آن را در چک قید کنید و اگر خط خوردگی ندارد حتما بنویسید بدون خط خوردگی.
۷.اگر چک را در جهت پرداخت در یک قرارداد میدهید حتما مشخصات چک را به صورت کامل در قرارداد قید کنید. مثلا مبلغ چک و تاریخ و شماره آن.
۸.بعضی از چک ها هستند که نیاز به دو امضا و یا مهر دارند و گاهی اوقات صادرکننده چک، یک امضا میکند تا دارنده چک نتواند چک را وصول کند و نیاز به طرح دعوای طولانی خواهد بود. پس به شما پیشنهاد میشود که از صادرکننده چک بخواهید قید کند که چک یک امضا بوده و نیازی به مهر و یا دو امضا ندارد.
۹.به هیچ عنوان چک را برای تعویض و اصلاح آن در اختیار صادرکننده چک قرار ندهید به دلیل اینکه میتواند ادعا کند که وجه چک را به شما پرداخت کرده و چک را گرفته است.
۱۰. اگر تاریخ چک شما با تاریخ نوشتن قرارداد یا فاکتور یکی باشد، می‌توانید بصورت کیفری اقامه دعوا کنید ولی اگر تاریخ چک بعد از تاریخ قرارداد یا فاکتور باشد چک شما حقوقی است.
۱۱.حتما چک را در وجه شخص صادر کنید و از پرداخت چک در وجه حامل امتناع کنید.
۱۲. در صورتیکه در روی چک نوشته شود بابت مثلا فلان کار و یا بابت ضمانت و … چک حقوقی می شود. پس به نفع دارنده است که این بابت و یا شرط گذاشته نشود.
۱۳. به هیچ عنوان چک را به صورت سفید امضا صادر نکنید.

(در صورت نیاز ب تنظیم دادخواست و یا شکواییه در مورد چک، سفته و… با گروه حقوقی ما تماس بگیرید.)

گروه حقوقی امانت

برای تنظیم و نحوه نوشتن چک حتما به موارد زیر توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *